Klasyka na Zamku – W.A. Mozart, A. Dvořák (28.05)
Podczas majowego spotkania z muzyką kameralną usłyszą Państwo kompozycje Wolfganga Amadeusa Mozarta i Antonína Leopolda Dvořáka. Będą nimi odpowiednio Divertimento D-dur K. 136 skomponowane w 1772 roku oraz Kwintet smyczkowy G-dur op.77 z 1875 roku.
Zestawiając dwa dzieła, których powstanie dzieli ponad 100 lat, chcemy Państwu przybliżyć muzykę kameralną epoki klasycyzmu i romantyzmu. Na pozór dwa różne światy, a jednak mające ze sobą wiele wspólnych cech, poczynając od zasadniczej, czyli związanej z przyjemnością doświadczania muzyki, poprzez fascynację Dvořáka epoką klasycyzmu i kompozycjami tzw. Klasyków Wiedeńskich, do których właśnie zaliczał się Mozart.
Obaj Panowie bawili w Pradze – Dvořák tam mieszkał, Mozart odwiedzał (w 1786 wystawiał tam Wesele Figara) – i możemy sobie z łatwością przecież wyobrazić, że jadali czeskie knedle, popijając je złocistym trunkiem okraszonym białą kołderką piany, przy tej samej ulicy – ba! może nawet w tej samej gospodzie, słuchając przy tym muzyki takiej choćby, jaką zaprezentujemy podczas koncertu.
Divertimento D-dur Mozarta to lekki trzyczęściowy utwór z wolną częścią środkową, który idealnie wpisuje się jako muzyczna rozgrzewka przed dużo bardziej rozbudowanym Kwintetem smyczkowym G-dur op.77 Antonina Dvořáka, składającym się z czterech części: Allegro con fuoco, Scherzo – Allegro vivace, Poco andante oraz Allegro assai.
I mimo tego, że śmierć Mozarta i narodziny Dvořáka dzieli równo 50 lat, będą Państwo mieli okazję doświadczyć spotkania obu kompozytorów dzięki ich muzyce. Spróbujemy choć na chwilę przenieść się do minionej epoki, by móc wyłączyć się z biegu, telefonów komórkowych, bez nadęcia, natomiast z dużą swobodą ducha i ciała.
Liczymy na Państwa obecność, dzięki której będziemy mogli spotykać się regularnie podczas kolejnych wydarzeń. Będzie to pierwszy z cyklu koncert kameralny w pięknej przestrzeni leśnickiego pałacu pt. Klasyka na Zamku.
Dźwięki jakie wybrzmią w pałacowej sali 28 maja, są wynikiem wspólnych starań pedagogów i studentów Katedry Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz zespołu Ośrodka Postaw Twórczych Zamek.
Kwintet wystąpi w składzie:
Karolina Podorska – I skrzypce
Katarzyna Schulz – II skrzypce
Julianna Przybył – altówka
Marcin Misiak – wiolonczela
Paweł Jabłczyński – kontrabas
Serdecznie zapraszamy!
Wolfgang Amadeus Mozart to austriacki kompozytor urodzony w 1756 roku w Salzburgu. Uchodzi za jednego z najwybitniejszych kompozytorów wszech czasów i słusznie kojarzony jest z Wiedniem, gdzie żył i tworzył niezliczone dzieła muzyki zarówno wokalno-instrumentalnej, jak i instrumentalnej, zaliczany do grupy tzw. Klasyków Wiedeńskich. Zmarł w 1791 roku właśnie w Wiedniu w trakcie pracy nad mszą żałobną – „Requiem”. Dreszczyku emocji dodaje fakt, że ostatnim napisanym przez niego fragmentem jest ósmy takt części „Lacrimosa”, która tłumaczona jest jako „żal za grzechy”.
Antonín Dvořák z kolei uważany jest za jednego z ojców czeskiej szkoły narodowej. Urodził się w 1841 roku w miejscowości Nelahosevsi niedaleko Pragi. Kojarzony jest głównie z Pragą, jak również ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, gdzie podróżował i pod wpływem rdzennej muzyki amerykańskiej skomponował swoją chyba najbardziej znaną Symfonię nr 9 „Z nowego świata”. Zmarł nieoczekiwanie, będąc u szczytu kariery w maju 1904 roku w Pradze.
plakat: Joanna Boś