Garejelebi – koncert młodzieżowego chóru z Gruzji
W ramach tygodnia inauguracji wrocławskiego, międzynarodowego projektu Lelenfant 2023, zapraszamy na koncert gruzińskich polifonii w wykonaniu dzieci i młodzieży. Występ odbywa się w ramach trasy koncertowej chóru po Polsce organizowanej przez Oasis Club z Udabno.
W Udabno (po gruzińsku „pustynia”), maleńkiej wsi otoczonej stepami pokrytymi spaloną słońcem trawą, sztucznie stworzonej osady w czasach radzieckich, urodziło i wychowało się pierwsze pokolenie “pustynnych dzieci” – dzieci społeczności Swanów przesiedlonych do wschodniej Gruzji pod koniec lat 80-tych z zielonych, otoczonych najwyższymi szczytami górskich terenów Kaukazu. To właśnie te dzieci wychowywane w kulturze i tradycji Swanetii zaprezentują unikalne polifoniczne pieśni we Wrocławiu.
Dzięki Pikri, szefowej młodzieżowego chóru Garejelebi oraz kobiecego Casletila, kultywowane są starogruzińskie pieśni i tradycje. Najstarsze wielogłosowe formy muzyczne pochodzą z czasów przedchrześcijańskich.
Swanowie uznawani są za lud dumny, uparty i odważny. To właśnie ów upór był cechą, która popchnęła kobiety z Udabno do założenia chóru w 2010, a także kontynuowanie muzycznej tradycji przez najmłodsze pokolenie dzieci. Garejelebi osiągnął już niemały sukces – chociażby udział w finale gruzińskiego Mam Talent – GRAND PRIX.
Oasis Club to niezwykłe miejsce na mapie turystycznej Gruzji – to nie tylko hostel i restauracja prowadzona przez dwójkę Polaków – Ksawerego Dusia i Kingę Goc. To również centrum kultury, coroczny festiwal, a także Fundacja wspierająca społeczność lokalną.
Dzięki zrzutce możliwa jest trasa koncertowa po Polsce, będąca spełnieniem marzeń gruzińskich dzieci. W gościnnych progach OPT Zamek w Leśnicy, w ramach współpracy z Fundacją Przyjaźń Sztuka Edukacja i Oasis Club usłyszeć będzie można przepiękne tradycyjne swańskie polifonie w wykonaniu młodych artystów z Gruzji.
Skład zespołu: Elene Argvliani, Saba Samsiani, Ana Gvarliani, Levani Gulbani, Mariam Ioseliani, Nata Margiani, Sofiko Ioseliani, Ana Nansyani, Nino Gulbani, Nikolozi Nansyani, Sirino Margiani, Nana Gvidani
Wydarzenie odbywa się w ramach “Przybij piątkę z Lelenfant. Tydzień otwarcia edycji 2023”. Lelenfant to projekt artystyczno-edukacyjny prowadzony przez Fundację Przyjaźń Sztuka Edukacja w myśl idei “dzieci uczą dzieci. To przestrzeń dla młodych artystów i artystek na rozwijanie swoich pasji i talentów w zakresie pracy w zespole teatralno-muzycznym, zdobywanie doświadczenia scenicznego, a przede wszystkim rozwój umiejętności współpracy w grupie, empatii, cierpliwości, a także talentów z zakresu sztuk performatywnych (teatr, taniec, muzyka, cyrk). W 2023 w ramach dofinansowania ze środków Gminy Wrocław odbędą się dwie główne ścieżki: osiedlowa – zajęcia pozalekcyjne na osiedlu Złotniki, Kowale i Brochów w okresie od marca do maja oraz edycja międzynarodowa z udziałem artystycznych grup z całego świata.
Wrocławska trasa koncertowa Garejelebi organizowana jest we współpracy Fundacji Przyjaźń Sztuka Edukacja z Biurem Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego Wrocławia, Dolnośląskim Centrum Filmowym oraz OPT Zamek. Podziękowania dla Toru Wyścigów Konnych Partynice, Hydropolis oraz ZOO.
Trasa koncertowa gruzińskiego chóru – laureaci GRAND PRIX Gruzji! | zrzutka.pl
L jak L’éléphant
Podobno słonie (z francuskiego: l’éléphant) to najbardziej pokojowe, mądre i przyjacielskie istoty na ziemi. Zupełnie jak dzieci! (z francuskiego: l’ enfant). I właśnie to połączenie dało nam podstawę do określenia symboliki naszego przedsięwzięcia.
Projekt Lelenfant – inicjatywa mająca na celu integrację międzykulturową w myśl idei „dzieci uczą dzieci”. Uczestnicy biorący udział w projekcie, choć znacznie mniejsi od słoni, wykazują się równie wielkim sercem podczas wspólnego tworzenia artystycznych inicjatyw.
Różnorodność, spotkania, integracja – nowa nazwa, zakorzenione, kultywowane od lat wartości i jeszcze większa motywacja i energia do działania.
Oddajemy Wam w ręce Lelenfant – wrocławski projekt o światowym zasięgu!
Lelenfant to międzynarodowy projekt prowadzony przez producentów, artystów i aktywistów jeszcze do niedawna zrzeszonych pod nazwą Brave Kids. Inicjatywa od lat łączy młodych ludzi oraz artystów, pedagogów, ludzi teatru, cyrku, tańca, osoby
o różnych narodowościach podczas wydarzeń i warsztatów, bazując na modelu pracy „dzieci uczą dzieci”. Niezależnie od kraju pochodzenia czy wieku znajdujemy wspólny język podczas zabaw, gier, twórczej ekspresji i działania.
A zwierzęciem mocy projektu jest ŚŁOŃ!
Projekt Lelenfant realizowany jest przez Fundację Przyjaźń Sztuka Edukacja. Fundacja powstała z naszego kilkunastoletniego doświadczenia w obszarze: edukacji, wielokulturowości, kultury
i sztuki oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami edukacyjno-kulturalnymi na całym świecie. Działania Fundacji skierowane są na poszukiwanie empatycznego kontaktu z samym sobą, otaczającymi nas ludźmi oraz przyrodą. Dzięki temu możemy wspólnie wzrastać i tworzyć przyjazny i bezpieczny świat dla dzieci, dla dorosłych i dla naszej planety.