Wystawa zbiorowa „Jestem moja”
Jestem moja – wystawa zbiorowa kolektywu kobiecego Złote Chmury. Osiem artystek na ósmego marca w Galerii Tymczasem w CK Zamek we Wrocławiu.
Uwaga, we wtorek, 4 maja macie ostatnią szansę na zobaczenie wystawy „Jestem moja”. Galeria Tymczasem będzie wyjątkowo otwarta przez cay dzień, od 8:00 do 20:00. Zapraszamy serdecznie!
Osiem autorek, zajmujących się rysunkiem, ceramiką, ilustracją, grafiką warsztatową, sitodrukiem, tworzących instalacje i tkaniny z nadrukami… I ósmy marca, dzień upamiętniający strajk pracownic, czas Manify, data kojarzona jako Dzień Kobiet: Lena Czerniawska, Anna Gałuszka, Magdalena Kościańska, Monika Masłoń, Katarzyna Roman, Zuzanna Tokarska, Alicja Zaradkiewicz, Martyna Zaradkiewicz.
Osiem twórczych postaw, punktów widzenia – i znacznie więcej sposobów na ich wyrażanie. Bo przewrócona ósemka to też symbol nieskończoności. W końcu „w nieskończoność” upominamy się o prawa do naszych ciał, prawa kobiet, prawa człowieka.
Przez nasze prace i działania opowiadamy o mocy kobiecej solidarności. O afirmacji kobiecego ciała, szacunku do naszych potrzeb i pragnień, znaczeniu troski o siebie. Ale też o tym, co dzieje się gdy siostrzeństwo bywa pozorne, możliwość decydowania o sobie odebrana, cielesność – tłamszona i nieakceptowana.
Chcemy pokazywać kobiecość wielobarwną i wielowymiarową. Bo właśnie w tym, czym – my, kobiety – różnimy się od siebie, widzimy piękno i wartość.
Chcemy świata równego, sprawiedliwego, w którym to kobiety decydują o własnym ciele. Świata, w którym nie trzeba walczyć o szacunek, wolność, akceptację. Chcemy zabrać głos teraz, w bardzo trudnym dla polskich kobiet czasie, choć złość i frustracja na panoszący się patriarchat wzbierają w nas od dawna.
Chcemy mieć wybór, wypowiadać własne zdanie, być tym kim chcemy i żyć, tak jak chcemy. Sprzeciwiamy się szufladkowaniu kobiet i kobiecych wyborów, mówimy nie “modelom kobiecości”.
Nie ma modeli. Jesteś Ty. Jesteś Twoja!
***
Zapraszamy na wydarzenia towarzyszące wokół wystawy! Rozmowy Jestem moja:
- 11 marca, godzina 11:00 – Wanda Hagedorn – „Totalne ukobiecanie”
Rozmowę poprowadzi Olga Wróbel*
Ukobiecanie jest powodem wielu problemów doświadczanych przez kobiety. Wśród nich są m.in. zaburzone relacje z twarzą i ciałem, ale też psychiczne i emocjonalne konsekwencje, jakie z tego płyną. Temu wszystkiemu przygląda się Wanda w swoim nowym komiksie.
- 8 kwietnia, godzina 11:00 – Marta Frej – „Siostrzeństwo i akceptacja”
Rozmowę poprowadzi Olga Wróbel*
Marta Frej w swoich pracach często odwołuje się do siły kobiet, siostrzaństwa, wpierania się kobiet. Ważnym wątkiem jej twórczości jest też samoakceptacja, miłość do samej siebie.
Marta Frej – polska malarka, ilustratorka i animatorka kulturalna. Prezeska zarządu Fundacji Kulturoholizm z siedzibą w Częstochowie. Jest współzałożycielką i koordynatorką (wraz z Tomaszem Kosińskim) Klubu Krytyki Politycznej w Częstochowie.
Jest laureatką nagrody Okulary Równości 2015, przyznawanej przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej, w kategorii prawa kobiet i przeciwdziałanie dyskryminacji z powodu płci za twórczość artystyczną zaangażowaną w obronę praw kobiet i równości płci. Przyznanie tej nagrody zostało Marcie Frej pozytywnie docenione na Dolnośląskim Kongresie Kobiet.
Współautorka książki „Memy i grafy” z Agnieszką Graff oraz ilustratorka książki „Brakująca połowa dziejów” Anny Kowalczyk. Najbardziej znane prace to obrazy z podpisami o charakterze feministycznym, w których pojawiają się przesłanki socjologiczne. Ilustrują współczesne życie kobiet w Polsce. Prace, które przybrały formę obrazów, były wystawiane w różnych galeriach w całej Polsce m.in. w Galerii Tymczasem W centrum Kultury Zamek.
- 25 marca, godzina 11:00 – Kasia Babis – „Samoświadomość”
Rozmowę poprowadzi Olga Wróbel*
Kasia Babis – ilustratorka, rysowniczka komiksów, autorka książek dla dzieci. Twórczyni komiksów satyrycznych na potrzeby portali internetowych i prasy oraz dłuższych form komiksowych. Obecnie współpracuje z wydawnictwem Macmillan nad serią World Citizen Comics. Zajmuje się również publicystyką na łamach Krytyki Politycznej, aktywizmem w warszawskiej Inicjatywie Pracowniczej i prowadzi kanał na YouTube.
* Rozmowy poprowadzi Olga Wróbel – kulturoznawczyni z wykształcenia, muzealniczka z zawodu, czytelniczka z zamiłowania. Założycielka bloga „Kurzojady”. Współpracuje z Krytyką Polityczną i Dwutygodnikiem oraz z wydawnictwami Filtry i Czarne jako recenzentka wewnętrzna. Autorka komiksu Ciemna strona księżyca. Mieszka w Warszawie z córką i stadem niepokornych zwierząt.
***
Kolektyw kobiecy Złote Chmury
Złota chmura — co stanie się jeśli tak nazwiemy włosy pod pachami? Czy uda nam się przełamać tabu i rozluźnić współczesne rygory piękna? Jak chcemy nazywać swoje ciało? Jak chcemy myśleć o samych sobie? Złota chmura to zaproszenie do wspólnego wymyślania i nazywania świata na nowo, szczególnie tego jego obszarów, które opresyjnie wdzierają się w naszą intymność. Teraz my mamy głos.
W skład kolektywu wchodzi 10 kobiet, artystek, aktywistek, kobiet, które mają dość: Lena Czerniawska, Anna Gałuszka, Agnieszka Jamroszczak, Magdalena Kościańska, Anna Lewińska, Monika Masłoń, Katarzyna Roman, Zuzanna Tokarska, Alicja Zaradkiewicz, Martyna Zaradkiewicz