„Kult ciała” pokaz filmu (wyst. Eugeniusz Bodo) z muzyką na żywo zespołu Czerwie
KULT CIAŁA (1930r) reż. Michał Waszyński
Czesław jest rzeźbiarzem. Poszukuje modelu do swej rzeźby „Nowa Wenus”. Poznaje piękną Hankę. Uważa ją za idealny model i skłania do pozowania. Wkrótce zakochuje się w niej, a ona w nim, miłością gwałtowną, niezrównaną… Pewnego dnia jego przyjaciel baron Stumberg przedstawia mu Hankę jako swoją narzeczoną. Zrozpaczony Czesław szuka zapomnienia w alkoholu. Kiedy Stumberg dowiaduje się o ich miłości, postanawia wyjechać z Hanką, by zapomniała o Czesławie. Odbywają podróż po Europie. Boże Narodzenie spędzają na Riwierze. Hanka wyznaje Stumbergowi, że nie może zapomnieć Czesława, który tymczasem stacza się coraz niżej, choć jego wystawiona w Zachęcie rzeźba zostaje nagrodzona i uznana za arcydzieło. Nikt nie rozpoznaje w obdartym, zarośniętym mężczyźnie jej autora… Kiedy Czesław idzie do swojego atelier, zastaje w nim Hankę, czekającą na niego z utęsknieniem i miłością.
/za filmpolski/
Nagrodzony Złotym Medalem na Festiwalu Filmowym w Nicei film Waszyńskiego powstał 3 lata po światowej premierze pierwszego filmu dźwiękowego. Kręcony m.in. w Wiedniu, w koprodukcji polsko-austriackiej, został wprawdzie udźwiękowiony, ale w Polsce, ze względu na wysokie ceny nowej aparatury, pokazywany był w wersji niemej. Film został zrealizowany w Warszawie (Polska), Wiedniu (Austria), Budapeszcie (Węgry) oraz Nicei (Francja)
Występują:
Agnes Petersen – Hanka Złotopolska
Victor Varconi – Rzeźbiarz Czesław Dworski
Paweł Owerłło – Prezes Zahorski,
Marquita Sisters – Taniec (zespół)
Krystyna Ankwicz – Modelka Lina
Eugeniusz Bodo – Franciszek, pomocnik Czesława
Zespół CZERWIE:
Niezależna polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Muzycy są twórcami i wykonawcami muzyki do wielu projektów teatralno-filmowo-plastycznych. W ciągu ostatnich lat tworzą głównie muzykę do arcydzieł kina niemego.
O tym, jak wspaniale grają mogliśmy się przekonać podczas wcześniejszych występów w CK ZAMEK, gdzie zagrali muzykę do filmów: „Nosferatu”, „Mumia”, Metropolis” czy „Mania”
W skład grupy wchodzi obecnie 4 muzyków – Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia – operujących następującym instrumentarium: perkusja, ksylofon, Instrumenty perkusyjne, Instrumenty etniczne, bas, gitara, Mandolina, akordeon, syntezatory.
Michał Waszyński (reżyser)
Znakomity i niezwykle twórczy reżyser filmowy okresu międzywojennego. W latach 1929-1939 zrealizował 41 filmów. Reżyserował schematyczne komedie i melodramaty, oparte głównie na aktorstwie, np.: A. Dymszy (Antek policmajster, 1935 i Dodek na froncie, 1936), E. Bodo (Jaśnie pan szofer, 1934 i Pieśniarz Warszawy, 1935), K. Junoszy-Stępowskiego (Znachor, 1937 i Profesor Wilczur, 1938), Tońka i Szczepka (Będzie lepiej, 1936 i Włóczęgi, 1939). Sprawniejszy warsztat realizatorski wykazał w Dybuku wg Sz. Anskiego (1937). W czasie II wojny światowej przebywał w Taszkiencie, kierując (od 1942) Sekcją Filmową Wojskowego Biura Propagandy i Oświaty Armii Polskiej w ZSRR. Zrealizował kroniki wojenne, m.in.: Od pobudki do capstrzyku (1942), Monte Cassino (1944), a także filmy dokumentalne: Dzieci (1943), Polska prawda (1943), Miejsce Postoju Adama i Ewy (1944, dokument fabularyzowany), Wielka droga (1946). Od 1945 mieszkał we Włoszech. W 1951 był konsultantem Mervyn Le Roy przy realizacji Quo vadis , której podjęła się wytwórnia MGM. Zmarł w Madrycie na zawał serca podczas uroczystej kolacji.. Jego ciało zostało pochowane w Rzymie
/za filmweb/
Patronat medialny