Salon Romantyczny: Anna Kopytko i Jerzy Owczarz (29 X)
Muzyczny salon romantyczny
Muzyka, którą dziś znamy jako klasyczną w XIX wieku miała status muzyki popularnej. Ulubione arie i duety operowe oraz fragmenty z symfonii grywano w kameralnym gronie w domach prywatnych. Niektóre z utworów instrumentalnych wręcz pisano z myślą o tym, że wykonywane będą głównie przy tego typu okazjach. Intymna atmosfera koncertów salonowych sprawiała, że kontakt muzyków z publicznością był zupełnie inny, niż na występach w wielkich salach. Tę właśnie atmosferę bardzo cenił sobie Fryderyk Chopin, który dużo bardziej wolał grać właśnie na takich wydarzeniach.
Na październikowym koncercie u boku profesjonalistów: Anny Kopytko (mezzosopran) i Jerzego Owczarza (fortepian) wystąpią członkowie Amatorskiego Zespołu Chóralno-Instrumentalnego Dolnośląskich Salonów Muzycznych. W roli solisty zaśpiewa aplikant adwokacki – Franciszek Gwizdowski (baryton). Usłyszycie Państwo również prawniczo-medyczny zespół chóralny w składzie: Katarzyna Bakalarczyk (sopran), Karolina Rzeźnicka (alt), Ewa Janaś (alt, flet), Beata Bigda (fortepian), Wojciech Wodniak (tenor) i Jarosław Janas (baryton). W programie między innymi wirtuozowskie utwory Chopina oraz arie i duety z oper Mozarta, Bizeta i Moniuszki.
Anna Kopytko Swoją edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 7 lat w klasie skrzypiec w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. St. Moniuszki w Wałbrzychu, kończąc ją z wyróżnieniem w klasie śpiewu. Absolwentka studiów licencjackich kierunku śpiewu solowego w Akademii Sztuki w Szczecinie oraz studiów magisterskich Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. W 2020 roku zadebiutowała w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju w recitalu pt. Pieśń wieczorna. Uczestniczka programu operowego Berlin Opera Academy podczas którego zadebiutowała w roli La Ciesci w operze G. Pucciniego Gianni Schicchi, otrzymując przy tym jedno z najwyższych stypendiów.
Jerzy Owczarz urodzony 1989 w Bielsku-Białej. Ukończył Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej w klasie mgr. Wacława Srogi. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Faryniarza. W czerwcu 2016 otworzył przewód doktorski w dziedzinie pianistyki solowej na akademii im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu pod opieką naukową dr. hab. Macieja Pabicha. Kształcił się także na Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych. Ponadto brał udział w wielu pianistycznych kursach mistrzowskich z udziałem m.in. prof. Borysa Petruszańskiego, prof. Aleksandra Orłowieckiego, prof. Istvana Lantosa.
Franciszek Gwiazdowski – prawnik i wokalista urodzony w 1997 r. we Wrocławiu. Działacz na rzecz ochrony praw zwierząt z wieloletnim stażem.
W 2021 r. ukończył studia magisterskie na kierunku prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. Obecnie student studiów podyplomowych na Akademii Leona Koźmińskiego i Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego oraz świeżo upieczony aplikant adwokacki przy Okręgowej Radzie Adwokackiej we Wrocławiu. Z muzyką związany był już od najmłodszych lat dziecięcych. W wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na pianinie w Państwowej Szkole Muzycznej w Kłodzku. Po licznych epizodach chóralnych postanowił rozwijać swój talent wokalny jako solista. Obecnie swój głos kształci i rozwija w Akademii Dźwięku „Legato” pod okiem Klaudiusza Leśniaka.
Kiedy?
29.10.2023
Godz. 17:00