Spacer botaniczno-historyczny…
W piątek o godz. 17:00 zapraszamy na wyjątkowy spacer po leśnickim parku, podczas którego odkryjemy wiele cennych i egzotycznych gatunków drzew i krzewów rosnących w parku, poznacie historię tego niezwykłego parku i rezydencji – zamku, pałacu, w którym obecnie ma siedzibę nasza instytucja.
Oprowadzała będzie: Joanna Kanclerska
Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, historyk sztuki, licencjonowany przewodnik po Wrocławiu, pasjonatka Wrocławia i regionu, wielka miłośniczka podróży i przyrody. Botaniką interesuję się od zawsze, hobbistycznie zajmuje się projektowaniem założeń ogrodowych.
Park Leśnicki:
Jest takie osiedle, w którego historii, jak w soczewce skupiają się losy całego Wrocławia, którego centrum ma wybitnie miejski charakter, a zarazem czytelne są ślady wiejskiej przeszłości. Do niedawna jeszcze był to jeden z najbardziej niejednorodnych i zróżnicowanych pod względem architektonicznym fragmentów Wrocławia. Pierzejowy układ miejski, przeplata się układem typowo wiejskim, fragmentami zachowała się zabudowa kolonijna charakterystyczna dla architektury II połowy XIX wieku, jest dawne założenie folwarczne, uzupełniają budynki związane z rzemiosłem, przemysłem, koleją i wojskiem. Tą mozaikową konstrukcję urbanistyczną dopełnia niezwykłe założenie rezydencjonalne, na które składają się monumentalny obiekt pałacowy i rozległy park w stylu angielskim położony nad brzegiem Bystrzycy. Park o powierzchni 22 hektarów został w roku 1962 wpisany do rejestru zabytków i jest bezpośrednio związany z obiektem rezydencjonalnym, który będąc w średniowieczu zamkiem aktualnie jest barokowym pałacem posadowionym na renesansowych fortyfikacjach. Park którego aktualny kształt można wiązać z rodem Wylich und Lottum ma formę krajobrazowego założenia charakterystycznego dla drugiej połowy XIX wieku, a jego projekt wiązany jest z osobą najsłynniejszego twórcy założeń krajobrazowych XIX wieku Josefa Petera Lenne. Dzisiejsza forma tego terenu zielonego to zharmonizowany układ ścieżek, gazonów, trawników, kęp większych roślin i ważne kompozycyjnie fragmenty naturalistyczne w postaci łęgów, dąbrowy i malowniczego brzegu Bystrzycy oraz elementów architektonicznych jak mostki, balustrady czy terenowy amfiteatr. W trakcie spaceru po parku można odkryć wiele cennych i egzotycznych gatunków drzew i krzewów, np. sosna wejmutka, tulipanowiec amerykański, sona limba, skrzydłorzech kaukaski czy pomnikowe dęby i lipy.
Spacer jest realizowany w ramach programu Ministerstwa kultury i Dziedzictwa Narodowego „60+ Kultura”.

Anna Pelczarska – Kowalczuk jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Studiowała też w Hull School of Architecture w Wielkiej Brytanii. Jest nie tylko uczestnikiem wystaw (m.in. Muzeum Architektury), ale sama także zajmuje się ich organizacją. Jest laureatką wielu konkursów plastycznych i architektonicznych. Od kilkunastu pracuje z dziećmi i młodzieżą, a od ponad czterech lat prowadzi pracownię plastyczną w Centrum Kultury Zamek.