Zbigniew Makarewicz – Wystawa „Motywy szkockie i inne motywy” (28 I – 3 III)
Zapraszamy na wystawę prac rzeźbiarskich, malarskich i rysunkowych, a także poezjograficznych i asamblażowych (psychoprzedmioty), fotograficznych i dokumentacji fotograficznej oraz specjalnych projektów przestrzennych wykonanych przez Zbigniewa Makarewicza.
Autor poręcza łatwość odbioru i odczuwania, przeżywania i rozumienia ponieważ w zgodnej opinii wszystkich ekspertów sieci muzeów narodowych i t.zw. centrów sztuki w Polsce dzieła Zbigniewa Makarewicza nie mają wartości artystycznej. Zdarzyły się wszakże opinie odmienne nielicznych krytyków jak np. Jerzego Ludwińskiego i Andrzeja Kostołowskiego, Aleksandra Wojciechowskiego.
Wystawa dzieli się na trzy podstawowe kolekcje:
- Motywy szkockie, wśród których znajdziemy kopie tartanów klanów szkockich jako obrazy akrylowe na płótnie, a także bardzo specyficzne portfolia i wiele niewielkich barwnych rysunków w kratkę i bez kratki. Znajdzie się tutaj kilka zdjęć z występów Zbigniewa (Zbiggy MacAre) w Szkocji w programie The Richard Demarco Gallery i poza tym programem, jak również szkockie konteksty w działalności w Polsce (np. specjalny bankiet zorganizowany przez studentów i przyjaciół z ASP)
- Rzeźby i formy przestrzenne. Zatem nie tylko rzeźby, ale i „assamblages” czyli „psychoprzedmioty”, a więc składanki z różnych rzeczy gotowych i najróżniej poprzetwarzanych, czasem z metaforycznymi tytułami, czasem z sugestią treści filozoficznych lub historycznych odniesień. Rzeźby z wyraźną tendencją do minimalizmu, ale i symbolizmu.
- Obrazy i preparaty z kolekcji „przekształceń zupełnych i niezupełnych Formuły X”. Podstawą tych kompozycji są proste analityczne schematy do zastosowania w kompozycji bryl i płaszczyzn tak samo zupełnie abstrakcyjnych jak i cokolwiek znaczących.
Zbigniew Makarewicz – polski artysta współczesny związany z formacją neoawangardową, rzeźbiarz i performer, krytyk sztuki i dziennikarz, organizator życia artystycznego, działacz społeczno- polityczny i opozycjonista. Profesor zwyczajny i nauczyciel akademicki w akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
Wystawa dostępna w terminie od 28 stycznia do 3 marca 2024 r.