Bajdy ze wsi – wystawa Marianny Serockiej
wernisaż i spotkanie z autorką – 10 marca (piątek) g. 19:00
Serocka nonszalancko buduje swoje światy za pomocą kontrastów, wykorzystując przy tym czarny tusz flamastra czy kreślone grubą kreską miękkie kształty nawiązujące do sztuki naiwnej. Kontrasty buduje też w światach wyobrażonych – łącząc przyrodę z polską rzeczywistością czasów transformacji, w której przyszło jej dorastać. Różnorodność przeplatających się motywów okraszone kociewską gwarą, finalnie tworzą surrealistyczną przestrzeń, w której z łatwością odnajdujemy siebie. W opowieściach Serockiej nie ma sztucznej bariery artystka-widz. Świat ilustracji zaprasza widza do przeżywania z artystką dużych i małych przygód.
Ilustratorka z łatwością łączy anatomiczne ludzkie kształty z tymi zapożyczonymi ze świata natury. Grzyby, chwasty i maki swobodnie łączą się w jej pracach z fragmentami ludzkich ciał. Ta wystawa to sieć szczerych wspomnień artystki, ale oprócz wątków autobiograficznych, mamy tu przede wszystkim do czynienia ze światem przedstawionym, gdzie fikcyjni bohaterowie ulepieni są z zasłyszanych przez artystkę anegdot czy legend. Serocka obdarzona ogromną wyobraźnią z czułością kreśli ich historie.
Prezentowane na wystawie prace w formie ilustracji i oryginalnych plansz komiksowych w dużej mierze pochodzą w wydanej przez Serocką powieści graficznej „Kuch luftowy”. Na potrzeby wystawy artystka rozszerzyła projekt, również o formy wielkoformatowe oraz ręcznie tworzone kolaże, czy jak artystka woli o nich mówić, „wycinanki”. To wystawa o nas wszystkich – nostalgiczny ukłon dla czasów dziecięcego szczęścia, którego wciąż przecież pragniemy (poszukujemy), a które odbiera nam dorosłość.
Marianna Serocka (ur. 1988, Starogard Gdański) – artystka wizualna, ilustratorka, autorka
dwóch powieści graficznych „Disco Cry”, wydanej przez wydawnictwo Centrala (2016)
oraz „Kuch luftowy” wydanej przez Timof i cisi wspólnicy (2022) Ukończyła studia
na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni profesora Leszka
Misiaka oraz w pracowni fotografii dr hab. Agaty Pankiewicz (2014).
Wybrane wystawy:
· Instalacja WONSZ, w ramach cyklu „Windows 2023. Nowe Zjawiska” / CSW Łaźnia,
Gdańsk 2023
· Indywidualna wystawa Miało być techno / Galeria Dobro, Olsztyn 2022
· Indywidualna wystawa Das ist wiksa / Galeria Henryk, Kraków 2016