Wystawa „Kalejdoskop splotów” – Związek Polskich Artystów Plastyków
25.11.2022 – 8.01.2023
Galeria Zamek
Oficjalne otwarcie wystawy:
25.11, godz. 17:00
Wstęp wolny!
Artyści biorący udział w wystawie:
Maria Białowolska, Lilianna Borowska, Bartosz Burgielski, Dagmara Chotnicka-Świat, Krystyna Dyrda-Kortyka, Aleksandra Gisges-Dalecka, Agnieszka Godszling, Zuzanna Golec Kociołek, Anna Jesinowicz-Nguyen, Agnieszka Cecylia Kazała, Ewa Maria Poradowska-Werszler, Honorata Werszler, Rafał Werszler, Robert Wieczorek.
Koncepcja wystawy „Kalejdoskop splotów” skupia się na zaprezentowaniu szeregu możliwości plastycznych, jakie daje tkanina artystyczna. Każdy artysta biorący udział w wystawie prezentuje inną technikę pracy z tkaniną. Zwiedzający zostają zabrani w intymną podróż do krainy batiku, różnorodnych – często samodzielnie wypracowanych technik tkackich, filcowania wełny, dziergania na szydełku, miękkiej rzeźby, wykorzystania włókien z recyklingu. Istny kalejdoskop splotów, kolorów i wzorów. Tematyka prac to odzwierciedlenie subiektywnych odczuć twórców na otaczającą rzeczywistość, potrzeba wyrażenia własnych emocji i uczuć, skomentowanie zaistniałych w świecie wydarzeń lub tęsknota do natury.
Kuratorka wystawy: Anna Jesinowicz- Nguyen
Maria Białowolska – ur. 1935, Komorów k/Zamościa. W 1965 zdobyła dyplom magistra na PWSSP we Wrocławiu, 1966, ZPAP O/Wrocław, 1972, Grupa Tkacka „10 x TAK”. Zajmuje się twórczością w dziedzinie sztuki włókna. Wykorzystuje surowce naturalne pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Stosuje zrytmizowane kompozycje o podziałach pionowych, poziomych i diagonalnych. Bierze udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w zbiorach muzealnych, m. in.: CMW w Łodzi, Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze, Dom Polski w Toronto (Kanada), oraz w kolekcjach prywatnych.
Liliana Borowska – ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku: szkło. Uzyskała Dyplom pod kierunkiem Adiunkta Stanisława Soboty. Członkini ZPAP O/Wrocław, Sekcja Tkaniny. Przewodnicząca Komisji Socjalnej w ZPAP. Artysta plastyk, projektantka artystycznej odzieży, reżyserka sztuk teatralnych, animatorka kultury, pokazów mody, scenografka. Zajmuje się malarstwem ,projektuje unikatową odzież, biżuterię.
Bartosz Burgielski – przynależy do ZPAP O/Wrocław od 2020 r., sekcja tkacka. Uczestnik WT-Kowary od 2009 roku. Laureat nagród i wyróżnień im. A. Sienkiewicz:2016 – Wyróżnienie, 2017- III Nagroda oraz Nagroda uczestników WT Kowary, 2018 – Wyróżnienie
Dagmara Chotnicka- Świat – urodzona 12.11.68r we Wrocławiu. W latach 1994 – 1999 studia na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W latach 1999 – 2001 studia podyplomowe w zakresie dyscypliny plastyczne w architekturze- tkanina. Od 1999 roku zajmuje się tkaniną klasyczna, w 2002 przystąpiła do Grupy Tkackiej „Wątek” współpracującej z Galerią Tkacką „na Jatkach” pod patronatem prof. Ewy Marii Poradowskiej – Werszler. Od 2004 roku uczestniczy w konkursach i wystawach prezentując swoje prace tkackie.
Krystyna Dyrda- Kortyka – ukończyła PWSP (obecnie ASP) we Wrocławiu na wydziale Architektury Wnętrz – prof. Władysława Wincze. Dyplom w 1970 roku. Od 1975 roku zajmuje się tkaniną artystyczną, papierem czerpanym, filcem, aranżacją wnętrz. Od 1976 roku należy do wrocławskiej grupy tkackiej „10 x TAK”.Działalność dydaktyczna: Od 1995 r.- 2005r.prowadzi zajęcia w prywatnej szkole projektowania plastycznego ABRYS we Wrocławiu. Od 2005 r. prowadzi zajęcia z tkaniny i rękodzieła z Seniorami w Akademii Sztuki Trzeciego Wieku we Wrocławiu, którą współtworzyła. Zrealizowała 21 wystaw indywidualnych, w tym w ramach europejskiej stolicy kultury w 2016r. W Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju z Kiki Alamo z Hiszpanii łącznie ponad 120 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.
Aleksandra Gisges-Dalecka – artysta plastyk, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu kierunek tkanina artystyczna oraz Politechniki Szczecińskiej wydział Inżynieria materiałowa, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia. Absolwentka Zespołu Szkół Artystycznych Top Art w Szczecinie kierunek Wyroby Unikatowe i Animacja Społeczno-kulturalna. Kurator i pomysłodawca Festiwalu Tkaniny w Szczecinie. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, animator kultury, scenograf, kostiumolog, instruktor autorskich zajęć animacyjno-plastycznych dla dzieci i dorosłych z 20-letnim stażem. Uczestniczka wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.
Agnieszka Godszling – studiowała na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu. Dyplom mgr sztuki uzyskała w 2010 r. w Pracowni Tkaniny Artystycznej. Tytuł dr sztuki obroniła w 2015 r. na Wydziale Tkaniny i Ubioru w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Od 2010 r. nauczyciel akademicki UAM Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu. Zajmuje się sztuką włókna, tkaniną unikatową (klasycznymi gobelinami, malarstwem na tkaninie w technice gorącego batiku oraz klejeniem tkanin i aplikacją). Jest autorką wielu wystaw indywidualnych oraz uczestniczką licznych wystaw w kraju i za granicą (Czechy, Niemcy, Włochy, Turcja, Białoruś, Węgry).
Zuzanna Golec-Kociołek – studia na Wydziale Ceramiki Szkła w PWSSP we Wrocławiu. Dyplom w roku 1967. Zajmuje się tkaniną artystyczną i malarstwem. Od 1972 roku jest członkiem Grupy Tkactwa Artystycznego „10 x TAK”. Od tego roku uczestniczy we wszystkich akcjach, plenerach, sympozjach i wystawach grupy. W roku 1987 otrzymała odznakę „Zasłużony działacz kultury”. Członek ZPAP we Wrocławiu, Sekcja Tkaniny Artystycznej. Uczestnictwo w wystawach poplenerowych w Kamiennej Górze i w wystawach sekcyjnych we Wrocławiu.
Anna Jesinowicz-Nguyen – ur. 1980r. Absolwentka ASP w Krakowie. Wyst. indywid.: GT na Jatkach we Wrocławiu: Poezja i sploty – 2004, Gobeliny ocalone od zapomnienia – 2010, Z pamiętnika Penelopy – 2012, G. Promocje w Jeleniej Górze: Sploty Duszy – 2007, G. Epicentrum w Jastrzębiu Zdrój: Tkanina Artystyczna – 2012, Pracownia Duży Pokój w Warszawie: Oswoić przemijanie – 2016, Dom Hauptmannów w Szklarskiej Porębie: Artysta jest Tkaczem – Tkacz jest Artystą – 2016, G. Ślimak we Wrocławiu: Na tkacką nutę – 2017, Biblioteka Dolnośląska we Wrocławiu: Labirynt Tkaczy – 2020. Wyst. zbior.: MCK w Krakowie: Praca kobiety nigdy się nie kończy – 2013, CMW w Łodzi: Wystawa Miniatury – 2013, 2016, Triennale Miniatury w Angers: LIBRES COMME L’ART – 2017, Galeria Tkacka na Jatkach we Wrocławiu: Posłuszni natchnieniu – 2021.
Agnieszka Cecylia Kazała – absolwentka Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu – Pracownię Tkaniny Artystycznej profesor Ewy Marii Poradowskiej – Werszler. (Malarstwo i rysunek- Pracownia profesor Anny Marii Kramm). Tworzy prace w technice gorącego batiku, natomiast przygotowując instalacje korzysta z wełny, wosku, papieru oraz stali. Interesuje się umieszczaniem sztuki w przestrzeni publicznej. Cykl „Languages” – batikowej tkaniny eksperymentalnej zaprezentowany został podczas działań artystycznych Park Sztuki w przestrzeni Parku Radziwiłłowskiego w Białej Podlaskiej w czerwcu 2018 roku, a instalacje „Before the flight” oraz „Let’s have a shower” podczas 56 Międzynarodowego Pleneru Malarskiego w Strumicy w Macedonii Północnej w sierpniu 2019 roku. Jej obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz stanowią część zbiorów m.in. Centrum Kultury Anton Panov w Strumicy, Spiskiej Nowej Wsi (Słowacja).
Ewa Maria Poradowska-Werszler – studiowała ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu. Przewody naukowe przeprowadzono w ASP im. W. Strzemińskiego w Łodzi. Zajmuje się pracą twórczą w dziedzinie sztuki włókna, oraz naukowo-dydaktyczną. Honorowy Obywatel Miasta Kowary; Ambasador Karkonoszy. Generalny Kurator Festiwalu Sztuki Włókna – Kowary. Założycielka i manager Galerii Tkackiej „Na Jatkach” we Wrocławiu. Pasjonuje się twórczością w dziedzinie tkaniny unikatowej i malarstwa pastelami. Uczestniczyła w 86 wystawach indywidualnych oraz 470 wystawach zbiorowych w kraju i na świecie. Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej obchodziła w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz w Muzeum Miejskim we Wrocławiu (2018). Prace w zbiorach (wybór): Watykan; Graz, Austria; Basel, Szwajcaria; Szombathley, Węgry; Sremska Mitrovica, Serbia; Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi; Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze; Muzeum Lubuskie w Gorzowie Wielkopolskim; Centralne Muzeum Morskie w Gdyni; Muzeum Rzemiosła w Krośnie; Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu; Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach; Kolekcja – Sadej, Kanada; Kolekcja – Line Dufour, Kanada; Punta del Este, Urugwaj. Za całokształt działalności artystycznej otrzymała: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Honorata Werszler – urodzona w 1972 r. we Wrocławiu. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego, specjalizacji: Wzornictwo Przemysłowe. W 1999 r. otrzymała tytuł magistra sztuki w pracowni Włodzimierza Dolatowskiego. Od 2003 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmuje się sztuką papieru, sztuką włókna, fotografią, wzornictwem. Tworzy w technice własnej z materiałów naturalnych i filcu. Jest autorką wystaw indywidualnych, uczestniczką wystaw zbiorowych krajowych i międzynarodowych oraz laureatką nagród i wyróżnień.
Rafał Werszler – urodzony w 1968 roku. Magister sztuki na Wydziale Ceramiki i Szkła, Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, doktor nauk humanistycznych Wydziału Filologicznego, Uniwersytetu Wrocławskiego. Adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji i Mediach UWr. Plastyk w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu. Kierownik Galerii Pod Plafonem. Organizator wystaw sztuki. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków (1993). Twórczo zajmuje się grafiką, malarstwem, sztuką włókna, projektowaniem graficznym. Autor wystaw indywidualnych oraz uczestnik wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. Laureat nagród, wyróżnień i odznaczeń.
Robert Wieczorek – z wykształcenia pedagog ukończył edukację plastyczną. Od 2016 roku jest członkiem ZPAP. Udział w 14 wystawach indywidualnych: Wrocław, Dzierżoniów, Świdnica, Zawiercie, Częstochowa, Łódź, Wałbrzych, Szczawno Zdrój, Kudowa Zdrój, Bystrzyca Kłodzka. Udział w wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą (Urugwaj, Irlandia, Kanada, Francja, Węgry, Słowacja, Niemcy, Bułgaria, USA). Udział w Plenerach Tkackich w Kowarach. Przewodniczący Sekcji Tkaniny Artystycznej przy ZPAP OW.